27 lat temu cieszyliśmy się ze zdobycia Pucharu Polski

24.06.2019, 12:54
Dokładnie 27 lat temu piłkarze Miedzi Legnica zdobyli Puchar Polski. 24 czerwca 1992 roku legniczanie pokonali w finale tych rozgrywek Górnika Zabrze, co dało im przepustkę do gry w europejskich pucharach.

DROGA PO PUCHAR

Miedź w 1992 roku była rewelacją rozgrywek o Puchar Polski. Legniczanie przeszli wszystkie rundy pucharowe, choć na drodze napotykali także problemy. Mimo to, wychodzili z nich zwycięsko. Najpierw Miedź po rzutach karnych pokonała Ostrovię Ostrów, następnie wygrała ze Stalą Mielec po trzech golach Daniela Dylusia. Kolejnym rywalem, którego Miedź odprawiła z kwitkiem, była Olimpia Poznań. Katem dla zespołu z Poznania był ponownie Dyluś. Miedź wygrała to spotkanie 1:0. Kolejna runda to już mecz i rewanż. Pierwszym rywalem był bydgoski Zawisza. Miedź wygrała na własnym stadionie 2:1 i z zaliczką jechała do Bydgoszczy. 1 kwietnia 1992 roku legniczanie przegrali na wyjeździe 1:2 i o zwycięzcy miała decydować dogrywka bądź rzuty karne. Zakończyło się jednak na dogrywce, bo w 108. minucie meczu Artur Wójcik strzelił bramkę dającą Miedzi awans do półfinału. Tam czekał już Stilon Gorzów. Miedź pewnie pokonała zespół z Gorzowa na własnym terenie 3:1, a w rewanżu zremisowała 1:1. 10 czerwca 1992 legniczanie cieszyli się z historycznego awansu do finału rozgrywek Pucharu Polski.

FINAŁ

Finał został rozegrany w Warszawie, a przeciwnikiem był jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów – Górnik Zabrze. Spotkanie rozpoczęło się dla Miedzi fatalnie. Już w 9 minucie Piotr Jegor dał Górnikowi prowadzenie. Miedź nie poddała się. Legniczanie walczyli o każdy metr boiska, co przyniosło efekt w 82. minucie. Gola wyrównującego dla naszego zespołu zdobył Dariusz Baziuk. O wygranej miały przesądzić rzuty karne. W tych lepsza okazała się Miedź wygrywając 4:3.

DROGA MIEDZI DO PUCHARU POLSKI 1992:

21 sierpnia 1991: Ostrovia Ostrów - Miedź Legnica 1-1, k.1-3, bramki: Mamot 2 - Dyluś 15.

4 września 1991: Miedź Legnica - Stal Mielec 3-2, bramki: Dyluś 6, 27, 72 - Barnak 5, Fedoruk 76.

20 października 1991: Miedź Legnica - Olimpia Poznań 1-0, bramka: Dyluś 50.

18 marca 1992: Miedź Legnica - Zawisza Bydgoszcz 2-1, bramki: Wójcik 22, Dyluś 35 - Czyrek 2.

1 kwietnia 1992: Zawisza Bydgoszcz - Miedź Legnica 2-1, d.2-2, bramki: Kot 28, Pasieka 73 - Baziuk 2, Wójcik 108.

20 maja 1992: Miedź Legnica - Stilon Gorzów 3-0, bramki: Dyluś 10, 47, Cymbała 88.

10 czerwca 1992: Stilon Gorzów - Miedź Legnica 1-1, bramki: Burzawa 33 - Gierejkiewicz 23.

FINAŁ PUCHARU POLSKI (24 czerwca 1992, Warszawa):

MIEDŹ LEGNICA - GÓRNIK ZABRZE 1-1, k. 4-3

Bramki: Baziuk 82 - Jegor 9. Karne: Dyluś, Gierejkiewicz, Kochanek, A. Wójcik - Jegor, Piotrowicz, R. Staniek. Sędzia: Michał Listkiewicz.

MIEDŹ: Płaczkiewicz - Kochanek, Michalski, Cymbała (80 W. Górski) - Przerywacz, Gajdzis (73 A. Wójcik), Gierejkiewicz, Ciliński, Dziarmaga - Baziuk, Dyluś.

GÓRNIK: Bęben - Piotrowicz, Wałdoch, Dziuk, Zagórski (76 Grembocki) - Jegor, Koseła, R. Staniek, Agafon - Kraus, Bałuszyński (88 Orzeszek).