Aktualności

Klub

Dawid Goliński: Jestem spokojny o przygotowanie zawodników

24.03.2020, 17:00
Jednym z kluczowych zadań dla piłkarzy podczas przymusowej przerwy w rozgrywkach jest utrzymanie formy fizycznej na odpowiednim poziomie. O tym jak wygląda praca motoryczna drużyny w trakcie treningów indywidualnych rozmawiamy z Dawidem Golińskim, trenerem przygotowania fizycznego.

Jak wygląda obecnie praca nad przygotowaniem fizycznym zespołu?

Pracujemy indywidualnie. Każdy piłkarz dostał specjalnie przygotowany plan treningowy na najbliższe dwa tygodnie. Zawodnicy wykonują głównie pracę tlenową i siłową. Treningi realizują w formie indywidualnej w domu bądź w formie biegowej. Podtrzymujemy formę fizyczną zawodników tak, aby te deficyty po powrocie do normalnych treningów były jak najmniejsze. Monitorujemy na bieżąco każdego z graczy. Mogę powiedzieć, że realizacja pracy przebiega płynnie, bez żadnych problemów.

Jak wyglądają takie zalecenia? Każdy zawodnik otrzymuje mocno spersonalizowaną listę zadań i one mogą być bardzo różne w przypadku poszczególnych graczy?

Każdy piłkarz dostał na czas treningów indywidualnych sprzęt, który pomaga mu w realizacji domowej rozpiski. Generalnie zawodnicy realizują podobny program treningowy, zarówno jeśli chodzi o treningi tlenowe, jak i siłowe. Są one jednak personalizowane pod względem intensywności pracy. Ponadto zawodnicy realizują indywidualne plany, które stosują w okresie startowym.

To duże wyzwanie utrzymać dobrą dyspozycję fizyczną w dłuższej perspektywie, trenując tylko w ten sposób?

Przejście z pracy zespołowej, pracy z piłką, pracy w grupie do pracy stricte indywidualnej, jest przede wszystkim dużym wyzwaniem mentalnym dla każdego zawodnika. Ale też dla trenerów, którzy muszą w jakiś sposób wpływać na zawodników, żeby podtrzymać intensywność pracy na odpowiednim poziomie. To jest największy problem, ale nie zapominajmy, że jesteśmy profesjonalistami i każdy rzetelnie i sumiennie podchodzi do swoich obowiązków. Jestem więc bardzo spokojny o realizację i poziom przygotowania zawodników po powrocie z tego okresu przejściowego.

Jak w praktyce sztab szkoleniowy kontroluje wykonanie zadań? W jaki sposób zawodnicy raportują wykonywaną pracę?

Każdy zaplanowany dzień treningowy zawodnicy dokumentują poprzez pracę na sport testerach lub innych aplikacjach pozwalających rejestrować aktywność fizyczną. Później wszystkie sesje treningowe zgrywają do systemu, np. Polar lub przesyłają do mnie. Jako trener przygotowania fizycznego kontroluję realizację wszystkich założeń i planu treningowego. Następnie raportuję wykonanie tego planu reszcie sztabu trenerskiego i codziennie wieczorem omawiamy tę realizację. Na koniec ewentualnie modyfikujemy plan po rozmowie z zawodnikami.

W jaki sposób komunikujecie się ze sobą?

Z piłkarzami komunikujemy się telefonicznie czy też rozmawiając poprzez wideokonferencje. Mamy także utworzoną grupę na WhatsApp’ie. Na bieżąco komunikujemy się z zawodnikami i przekazujemy im potrzebne informacje. Co do sztabu, to kontakt wygląda bardzo podobnie. Rozmawiamy telefonicznie, korespondujemy poprzez różne komunikatory oraz prowadzimy wideokonferencje.


Sponsorzy

Sponsor Główny:
https://votum-sa.pl/
Sponsor Techniczny:
https://www.no10.pl/
Sponsor Strategiczny:
https://portal.legnica.eu/
Sponsor Oficjalny:
https://www.efortuna.pl/