Historia meczów Miedzi z Arką Gdynia

17.09.2020, 13:03
W najbliższy piątek Miedź Legnica po raz 18 spotka się z Arką Gdynia. W historii pojedynków pomiędzy obiema drużynami lepszy bilans mają gdynianie. W 17 dotychczasowych spotkaniach zwyciężali siedmiokrotnie. Padło sześć remisów, a Miedź komplet punktów zdobyła cztery razy.

Pierwsze ligowe spotkanie Miedzi z Arką miało miejsce w sezonie 1992/93 w rozgrywkach II ligi zachodniej. Legniczanie przed własną publicznością wygrali 1:0. Było to pierwsze spotkanie Arki jako beniaminka II ligi z aktualnym zdobywcą Pucharu Polski. Co ciekawe, mecz w Legnicy zapoczątkował niechlubną serię 11 kolejnych ligowych spotkań gdynian bez zwycięstwa. W rewanżu Arka wygrała u siebie 3:1. W kolejnym meczu, który odbył się sezon później, Miedź ponownie udowodniła swoją wyższość wygrywając 4:1. Warto tu dodać, że przed tym meczem Miedź była liderem tabeli. W kolejnych spotkaniach Miedź wygrywała z Arką na własnym stadionie, a przegrywała na wyjazdach.

Pierwszy remis w rywalizacji obydwu drużyn padł w sezonie 2013/14 na szczeblu I ligi. W pierwszym spotkaniu w Gdyni bramki nie padły i obie drużyny podzieliły się punktami. Najwięcej bramek w historii rywalizacji Miedzi z Arką padło sezon później, również w I lidze. Miedź na własnym obiekcie zremisowała z Arką 4:4. Bramki w tym meczu zdobywali dla Miedzi Wojciech Łobodziński, Adrian Woźniczka i dwukrotnie Patryk Szymański. Goście odpowiedzieli trafieniami Antoniego Łukasiewicza, Grzegorza Lecha, Michała Marcjanika i Antonio Calderona, który w 86 minucie uratował dla Arki remis uderzeniem z rzutu karnego.

Skład Miedzi: Ptak - Zgarda, Lafrance, Woźniczka, Cierpka, Szczepaniak(71 Szymański), Garuch, Bartoszewicz, Feruga(66 Daniel), Lenkiewicz(82 Kakoko), Łobodziński.

W kolejnych spotkaniach Miedź nie zdołała już wygrać z Arką. W sześciu kolejnych meczach gdynianie wygrywali trzykrotnie i trzy razy doszło do podziału punktów. Najbardziej pamiętnym remisowym meczem z ostatnich sezonów jest na pewno spotkanie w ramach 30. Kolejki Lotto Ekstraklasy zakończone wynikiem 1:1. Po bezbramkowej pierwszej części meczu, Arka wyszła na prowadzenie w 56 minucie po golu z rzutu karnego, który wykorzystał pewnie Michał Janota. Miedź walczyła do samego końca o wywiezienie z trudnego terenu choćby punktu. Jedno oczko w tej rywalizacji zapewnił nam Joan Roman, który w 89 minucie popisał się pięknym uderzeniem z narożnika pola karnego w samo okienko bramki Steinborsa.

Skład Miedzi: Kanibołocki - Bartczak, Osyra, Monteiro, Pikk(87 Makuch), Ojamaa(67 Piasecki), Fernandez, Augustyniak, Santana(77 Roman), Camara, Forsell.