Historia pojedynków Miedzi z Lechem

07.03.2019, 10:09
Dotychczas w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce Miedź Legnica mierzyła się z Lechem Poznań raz w Ekstraklasie, raz w Pucharze Polski i raz w Superpucharze Polski. Legniczanie wygrali jeden z trzech stoczonych pojedynków.

Pierwsze – historyczne spotkanie Miedzi i Lecha w LOTTO Ekstraklasie miało miejsce w tym sezonie. Miedź grała w Poznaniu 30 września 2018. Legniczanie po pierwszej połowie przegrywali 0:1 i właśnie w pierwszej części straciła Marquitosa. W drugiej połowie Lech dołożył jeszcze jedno trafienie, a kontaktowego gola zdobył dla Miedzi Mateusz Szczepaniak. Mecz zakończył się wynikiem 2:1.

Lech Poznań – Miedź Legnica 2:1 (1:0)

Bramki: 11 Gytkjaer, 51 Amaral – 73 Szczepaniak.

Miedź Legnica: Sapela – Zieliński, Żyro, Bozić, Pikk, Łobodziński, Fernandez, Purzycki, Marquitos(19 Camara), Ojamaa(69 Szczepaniak), Forell(75 Piątkowski).

Wcześniej doszło do jeszcze jednego pojedynku oby drużyn. W ramach Pucharu Polski Miedź podejmowała Lecha Poznań na własnym stadionie przy pełnych trybunach. Legniczanie 6 listopada 2013 roku pokonali „Kolejorza” 2:0. W tym spotkaniu do bramki Lecha trafił również Mateusz Szczepaniak. Drugiego gola zdobył obrońca Lecha Luis Henriquez.

Miedź Legnica  - Lech Poznań 2:0 (0:0)

Bramki: 74 Szczepaniak, 78 Henriquez.

Miedź Legnica: Ptak – Wołczek, Midzierski, Woźniczka, Zasada, Madejski(80 Łuszkiewicz), Kasperkiewicz, Cierpka(58 Burkhardt), Szczepaniak, Łobodziński, Zakrzewski (73 Grzegorzewski).

Natomiast trzecie spotkanie pomiędzy obiema drużynami miało miejsce w 1992 roku. Lech był wtedy Mistrzem Polski, a Miedź zdobywcą krajowego pucharu. 2 sierpnia 1992 roku w Lubinie doszło do meczu o Superpuchar Polski. Tym razem lepszy okazał się Lech wygrywając 4:2. Bramki dla Miedzi w tym spotkaniu zdobyli Grzegorz Kochanek i Wojciech Górski.

Lech Poznań – Miedź Legnica 4:2 (2:0)

Bramki: 55 Moskal, 57 Podbrożny, 62 Rzepka, 68 Trzeciak - 14 Kochanek,  18 W. Górski.

Miedź Legnica: Płaczkiewicz(46 Primel) - Kochanek(70 Wojtkowski), Michalski, Przerywacz, Cymbała, Gajdzis, Górski, Ciliński, Wójcik, Dziarmaga, Olbiński.