Aktualności

Akademia

Doborowe towarzystwo w CLJ

23.06.2022, 09:30
Miedź znalazła się w elitarnym gronie najlepszych juniorskich zespołów w kraju i w przyszłym sezonie zagra w Centralnej Lidze Juniorów w najstarszej kategorii. Legniczanie znaleźli się w doborowym towarzystwie, szesnastu najlepszych akademii w Polsce.

Skala trudności uzyskania awansu do tego grona jest porównywalna do promocji do piłkarskiej elity w kategorii seniorskiej. Pokazuje to już sam fakt, że obok Miedzi w obecnym sezonie do Centralnej Ligi Juniorów U18 awansowały takie zespoły jak Escola Varsovia, Lechia Gdańsk i Korona Kielce. Podopieczni trenera Bartosza Kwiatkowskiego w Lidze Makroregionalnej okazali się lepsi m.in. od młodych graczy Piasta Gliwice, Ruchu Chorzów czy Odry Opole. Spośród klubów mających seniorską drużynę w PKO Bank Polski Ekstraklasie, w juniorskiej elicie obok wspomnianego Piasta, zabraknie przedstawicieli Wisły Płock, Radomiaka Radom, Warty Poznań (spadła w minionym sezonie) i Stali Mielec. To pokazuje, jak trudno znaleźć się w tym gronie i jak duży jest to sukces naszego klubu.
 
- Bardzo się cieszę, że Akademia Piłkarska Miedzi Legnica się rozwija. Na pewno  awans do młodzieżowej elity to duży krok w kierunku rozwoju najstarszych zawodników. Jest  to wielkie  osiągnięcie, które pokazuje, że razem można osiągnąć wszystko. Współpraca na każdej płaszczyźnie osób zarządzających oraz sztabów najstarszych zespołów miała jeden wspólny cel, który dzięki wysiłkowi oraz ciężkiej pracy został osiągnięty. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim za włożony wkład w awans – podkreśla trener Bartosz Kwiatkowski. - Ten sukces rodził się w bólach. Przebrnęliśmy przez najsilniejszy makroregion, ale nic nie przyszło łatwo, lekko i przyjemnie. Walczyliśmy do ostatniej kolejki. Kroku dotrzymywali nam młodzi zawodnicy z Gliwic, Chorzowa i Polkowic. W kilku spotkaniach rzutem  na taśmę wychodziliśmy z opresji i przechylaliśmy szalę zwycięstwa na naszą korzyść w końcówkach meczów. Niejednokrotnie pokazując charakter, ogromną ambicję, determinację, wolę walki oraz chęć zwycięstwa. Było ciężko, ale dziś jesteśmy w elicie – dodaje.
 
W najwyższej klasie rozgrywkowej zielono-niebiesko-czewonym obok wymienionych wcześniej beniaminków przyjdzie rywalizować z Zagłębiem Lubin, Arką Gdynia, Legią Warszawa, Wisłą Kraków, Cracovią, Polonią Warszawa, Śląskiem Wrocław, Lechem Poznań, Jagiellonią Białystok, Pogonią Szczecin, Rakowem Częstochowa i Górnikiem Zabrze. W większości są to więc kluby z największych polskich aglomeracji. Prestiż i poziom rywalizujących w rozgrywkach drużyn będzie niezwykle wysoki.
 
- Nie można porównywać Ligi Makroregionalnej do CLJ. Będzie to ogromny przeskok. Dla nas małym plusem będzie fakt, że mieliśmy w ubiegłym sezonie możliwość gry z Piastem czy Ruchem, ale też w meczach kontrolnych rywalizowaliśmy ze Spartą Praga, Zagłębiem Lubin czy Pogonią Szczecin, więc rywalami na tym poziomie. Nie będziemy nowicjuszami – zauważa trener Kwiatkowski.
 
Przygotowania do startu w Centralnej Lidze Juniorów legniczanie rozpoczną 4 lipca, zaczynając od treningów indywidualnych. Na pierwszych wspólnych zajęciach spotkają się tydzień później. Wówczas przeprowadzone zostaną testy motoryczne, a druga jednostka treningowa odbędzie się tego dnia na boisku. Podczas okresu przygotowawczego legniczanie planują rozegrać pięć meczów kontrolnych, mierząc się z silnymi drużynami juniorskimi  z Czech oraz czwartoligowym zespołem seniorskim. 
 
- Celem indywidualnym dla zawodników jest oczywiście jak najszybsze i efektywne włączenie do kadry II zespołu oraz w przyszłości do I drużyny oraz rozegranie jak największej liczby minut na boiskach seniorskich. W przygotowaniu do tego, występy w Centralnej Lidze Juniorów na pewno pomogą. Natomiast głównym celem zespołowym będzie gra o zwycięstwo w każdym kolejnym meczu oraz zadomowienie się na dłużej w rozgrywkach CLJ – kończy Bartosz Kwiatkowski.
 

Sponsorzy

Sponsor Główny:
https://votumenergy.pl/
Sponsorzy:
https://www.droko.pl/
Sponsor Oficjalny:
https://www.efortuna.pl/
Sponsor Techniczny:
https://www.adidas.pl/pilka_nozna
Sponsor Strategiczny:
https://portal.legnica.eu/
Sponsor Oficjalny:
https://www.mrservice.biz.pl