Aktualności

Akademia

Rafał Fościak: - Szkolimy w podobny sposób

03.11.2021, 11:45
Koordynator Akademii Bramkarskiej Miedzi Legnica Rafał Fościak w minionym tygodniu przebywał wspólnie z testowanym Alanem Madalińskim we włoskim klubie Parma Calcio 1913. Szkoleniowiec dzieli się z nami spostrzeżeniami z pobytu.

Jak przyjęto Was w Parmie, mieliście możliwość zobaczenia wszystkich zakamarków we włoskim klubie? 
 
- Przyjęcie było bardzo miłe. Już przed przyjazdem do Parmy byliśmy w stałym kontakcie z koordynatorem działu scoutingu Paolo Martinim, który również podczas całego pobytu służył nam pomocą. Przed pierwszymi zajęciami krótką rozmowę odbył z nami koordynator pionu bramkarskiego Michele De Bernardin. W pierwszym dniu po przyjeździe, gdy załatwiliśmy wszystkie sprawy organizacyjne, zostaliśmy oprowadzeni po całym centrum treningowym. 
 
Porównując treningi bramkarskie w Parmie do tych, które prowadzicie w Legnicy zauważa trener duże różnice? 
 
- Po rozmowach z tamtejszymi szkoleniowcami, a także obserwacji treningów uważam, że pracujemy w bardzo podobny sposób. Jednostki treningowe oparte są na odtwarzaniu sytuacji meczowych, w których bramkarze decydują o wyborze odpowiedniej interwencji. Oczywiście istnieją pewne różnice. Szkoła włoska nie uznaje interwencji blokowych w sytuacjach jeden na jednego. W naszej filozofii pracy uznajemy ten element obrony. Nauczamy i doskonalimy ten sposób, aby nasi bramkarze posiadali dodatkowe narzędzie, z którego mogą korzystać. 
 
Mieliście okazję zobaczyć w akcji Gianluigiego Buffona i innych golkiperów pierwszego zespołu? 
 
- Niestety przez panujące restrykcję covidowe nie mieliśmy okazji spotkać się z legendą włoskiej piłki. Pierwszy zespół jest obecnie odizolowany od całej akademii. Dodatkowo w czwartek Parma Calcio 1913 rozgrywała mecz wyjazdowy. 
 
Alan Madaliński dobrze wypadł na tle tamtejszych młodych bramkarzy? 
 
- W moim odczuciu spisał się bardzo dobrze. Na tle bramkarzy z jego rocznika wyróżniał się fizycznie. Był najlepiej wyszkolonym bramkarzem pod kątem technicznym. Podczas pobytu oprócz jednostek treningowych Alan rozegrał dwie gry kontrolne, w których zachował czyste konta. Był bacznie obserwowany przez kilku trenerów bramkarzy, włącznie z koordynatorem Bernardinem. 
 
Jak włoski klub wygląda pod względem infrastruktury?
 
- Akademia posiada trzy ośrodki treningowe. My trenowaliśmy na największym obiekcie, który znajduje się w miejscowości Colecchio, 15 km pod Parmą. W tym ośrodku trenują na co dzień zespoły od U16 po pierwszą drużynę. Mimo, że ośrodek nie należy do najnowocześniejszych, znajduje się w nim siedem pełnowymiarowych boisk, które codziennie są pielęgnowanie przez miejscowych greenkeeperów. Znajduje się tam również siłownia oraz bursa dla zawodników. Warunki do trenowania są perfekcyjne.
 
Można powiedzieć, że Alan przeciera pewien szlak. W Akademii Miedzi są kolejni bramkarze wzbudzający zainteresowanie zagranicznych lub wyżej notowanych klubów? 
 
- Liczymy na to, codziennie staramy się wykonać jak najlepszą pracę z naszymi bramkarzami. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości kolejni utalentowani bramkarze, jak Kacper Kapica czy Kuba Adamczak zostaną dostrzeżeni i otrzymają szansę pokazania się.
 

Sponsorzy

Sponsor Główny:
https://votumenergy.pl/
Sponsor Techniczny:
https://www.adidas.pl/pilka_nozna
Sponsor Strategiczny:
https://portal.legnica.eu/
Sponsor Oficjalny:
https://www.mrservice.biz.pl