O nas

MKS Miedź Legnica to klub sportowy założony 14 września 1971 roku w Legnicy na bazie istniejącego wcześniej wielosekcyjnego MZKS Legnica. Drużyna seniorów występuje obecnie w Betclic 1 Lidze i rywalizuje w Fortuna Pucharze Polski, a ponadto w klubie szkoli się młodzież w 15 zespołach skupionych w Akademii Piłkarskiej Miedzi. Klub jest wiodącą siłą sportową w blisko 100-tysięcznej Legnicy i korzysta ze zmodernizowanego Stadionu Miejskiego im. Orła Białego (pojemność: 6 tys. miejsc siedzących; oświetlenie: 2000 lux), którego standard jest systematycznie podnoszony. Frekwencja na trybunach na meczach Miedzi waha się od 5 tys. do 6 tys. widzów. W herbie Miedzi występuje lew, a barwy klubu to kolory: zielony, niebieski i czerwony. W meczach domowych Miedź występuje w strojach niebieskich. 

Historia

Na swój największy sukces klub pracował blisko 20 lat. W 1992 roku Miedź na stadionie Legii w Warszawie pokonała w finale rozgrywek o Puchar Polski Górnika Zabrze w rzutach karnych i sięgnęła po krajowe trofeum, które okazało się przepustką do rozgrywek europejskich. Sukces był tym większy, że legniczanie zdobyli krajowy Puchar będąc zespołem z drugiego poziomu rozgrywkowego, a po drodze do finału eliminując wyżej notowanych rywali. W nagrodę za zwycięstwo Miedź wystąpiła w 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, mierząc się ze słynnym AS Monako, którego trenerem był wówczas Francuz Arsene Wenger, a w wyjściowym składzie grali m.in. mistrz świata i Europy z drużyną Niemiec, napastnik Jurgen Klinsmann czy mistrz świata z drużyną Francji, pomocnik Youri Djorkaeff. W pierwszym meczu przed własną publicznością Miedź uległa rywalom 0:1, by w rewanżu we Francji zremisować z faworyzowanym rywalem 0:0. Na swój drugi największy sukces Miedź musiała czekać aż do maja 2018 roku, kiedy to zwyciężyła w rozgrywkach I ligi i wywalczyła historyczny awans do LOTTO Ekstraklasy.

Czasy obecne

Po 40 latach działalności, na przełomie których piłkarski zespół Miedzi występował w różnych szczeblach rozgrywek – od czwartego do drugiego poziomu, w 2011 roku rozpoczął się nowy okres w historii Miedzi. Dzięki zaangażowaniu biznesmena Andrzeja Dadełło i prowadzonej przez niego międzynarodowej Grupy Kapitałowej DSA miejsce ASPN Miedź zajęła nowa spółka akcyjna pod nazwą Miejski Klub Sportowy Miedź Legnica S.A. Biznesowy model zarządzania klubem, wdrożony w Miedzi, już po roku działalności zapewnił pierwsze sukcesy sportowe i organizacyjne. Klub spłacił wszystkie długi, znacznie zwiększył frekwencję na trybunach stadionu w Legnicy podczas meczów domowych, a w czerwcu 2012 roku zwyciężył w rozgrywkach II ligi i awansował do I ligi. Już pierwszy rok spędzony na zapleczu ekstraklasy potwierdził, że w parze z szybkim rozwojem sportowym idzie także rozwój organizacyjny spółki.  W rocznej ocenie dokonanej przez Polski Związek Piłki Nożnej w zakresie organizacji, infrastruktury i bezpieczeństwa widowisk sportowych, Miedź została wyróżniona aż w 12 obszarach (na 17 ocenianych).
Akademia Miedzi

Co ważne, w tym samym czasie klub rozpoczął wdrażanie kolejnego, dużego projektu pod nazwą Piłkarska Akademia Miedzi Legnica, w której szkoli się ponad 400 dzieci, głównie z terenu Legnicy oraz Województwa Dolnośląskiego. Akademia Miedzi doczekała się już kilku reprezentantów kraju w kategoriach młodzieżowych oraz kilkudziesięciu zawodników powołanych do reprezentacji Dolnego Śląska. Obecnie Akademią Miedzi zarządza dyrektor Wojciech Robaszek. Zawodnicy Akademii podnoszą swoje umiejętności dzięki współpracy z wykwalifikowaną kadrą trenerską, a o ich zdrowie dba sztab medyczny, na czele z lekarze ortopedą oraz fizjoterapeutą i masażystą. Korzystają także z wszechstronnego kompleksu boisk sportowych oraz odnowy biologicznej. 

Miedź dla Legnicy - nasza misja

Nadrzędną misją Miedzi jest integrowanie lokalnego środowiska wokół klubu. Realizacja tego zadania poparta jest przez wiele działań i inicjatyw społecznych, w które klub angażuje znanych piłkarzy i trenerów. Dzięki współpracy z podmiotami zewnętrzni udało się sprawnie przeprowadzić liczne akcje edukacyjne, skierowane do lokalnej społeczności, a w szczególności do dzieci i młodzieży, jak „Kibicuję z klasą”, czy „Bezpieczna droga do szkoły i na stadion”. Lokalni przedsiębiorcy współpracują w Klubie Biznesu Miedzi, który zapewnia Klubowi także wsparcie finansowe.

Sponsorzy

Sponsor Główny:
https://votum-cc.pl/
Sponsor Strategiczny:
https://portal.legnica.eu/
Sponsor Techniczny:
https://www.adidas.pl/pilka_nozna
Sponsor Sprzętowy:
https://www.no10.pl/