Aktualności

Akademia

Hubert Łysy: W Miedzi można poczuć się częścią dużego projektu

03.04.2019, 11:28
Już w najbliższy poniedziałek odbędą się testy sprawnościowe do Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica. W rozmowie z trenerem Hubertem Łysym dowiemy się na czym polegać będą testy oraz co czeka najlepszych, którzy staną się częścią naszego projektu.

8 kwietnia czekają nas testy w Akademii Miedzi. Do jakich zespołów klub poszukuje zawodników?

Zaczynając od dołu, nabór robimy do klasy czwartej szkoły podstawowej, jest to rocznik 2009-2010. Ponadto przeprowadzimy nabór uzupełniający do klasy siódmej szkoły podstawowej z rocznika 2006. Te dwie grupy rozpoczną testy od godz. 9:30. Rejestracja kandydatów odbywać się będzie od 8:30 do 9:20. Następnie, od godz. 12 sprawdzać będziemy kandydatów do liceum. W tym przypadku rejestracja trwać będzie od godz. 11 do 11:45.

Czego mogą spodziewać się uczestnicy zajęć?

Testy dla uczniów szkoły podstawowej składać się będą z trzech prób plus gry. Najpierw odbędzie się test szybkości na 30 metrów, a następnie próba mocy, czyli skok w dal i prowadzenie piłki slalomem. Na końcu zawodnicy zostaną podzieleni na zespoły i będą odbywały się gry 7 na 7 dla kandydatów do klasy czwartej i 9 na 9 dla kandydatów do klasy siódmej. Spodziewamy się też kandydatów, którzy będą chcieli dojść do klasy piątej, szóstej czy ósmej. Oni również będą uczestniczyć w zajęciach. Zawodnicy z klasy piątej zostaną podpięci pod klasę czwartą, a z klas szóstej i ósmej pod klasę siódmą. Jeżeli chodzi o testy do liceum, są one uzupełnione o próbę Beep testu i tzw. technikę specjalną uderzenia na bramkę. Te testy są przygotowane przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Jak będzie wyglądać dalsza droga zawodników, którzy wpadną w oko trenerom?

Jeżeli chodzi o nabór do szkoły, mamy do czynienia z dwoma składnymi - z testów sprawnościowych i ze świadectwa. Suma tych dwóch składnych utworzy ranking do danej klasy. Kandydat musi uzyskać przynajmniej 60 procent punktów z części sportowej, żeby móc być zakwalifikowany do części ogólnej.

Istnieje limit przyjęć?

Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej uczniów spełniało te kryteria. Jeżeli będzie ich więcej, to możliwe, że zostaną utworzone nawet dwie klasy. Musi być jednak powyżej 26 uczniów, żeby utworzyć drugą klasę. Im więcej zawodników na dobrym poziomie, tym większa radość dla nas.

Czego mogą spodziewać się zawodnicy wstępujący do szkoły i Akademii Miedzi? Jakie warunki na nich czekają?

Na pewno dużym plusem jeżeli chodzi o szkołę podstawową jest zintegrowany system szkolenia z nauką. Młodzi piłkarze będą mieli zajęcia do południa, klasy 4-6 będą odbywać treningi w ramach lekcji. Po godzinie 16:30 uczniowie mają czas wolny na naukę czy zabawę.

Jak zmienia się życie takiego zawodnika? Przyjęcie do Akademii to często wyjazd z domu, rozłąka z rodzicami.

W bursie pojawiają się uczniowie od siódmej klasy wzwyż. Początek rzeczywiście jest trudny, bo wyjeżdża się z domu i pojawia w nowym środowisku, gdzie funkcjonuje się troszeczkę ciężej niż w domu, gdzie wszystko ma się na wyłączność. Tu trzeba funkcjonować wspólnie z innymi. Na szczęście mamy okres letni, więc uczniowie będą mieli czas, żeby przyzwyczaić się do bursy. W lipcu i sierpniu nie będą musieli chodzić do szkoły, co na pewno ułatwi tym młodym zawodnikom aklimatyzację. Klasy 4-6 tworzą natomiast zawodnicy z Legnicy i okolic, którzy nie śpią w bursie.

Co ważne, szkolne zajęcia uczniowie odbywają z trenerami, z którymi pracują w zespole.

Nauczycielem wychowania fizycznego jest zawsze pierwszy trener, któremu pomaga trener asystent. Przybywa nam szkoleniowców z uprawnieniami UEFA A. Trenerzy w Akademii także się rozwijają, edukują. Dzięki temu zawodnicy mają większe szanse, większą możliwość rozwijania się przy dobrym trenerze. Mamy do południa pełną dostępność do obiektów. Zawodnicy mają wszystko czego potrzebują. Jesteśmy zespołem ekstraklasowym i często obok ćwiczących na lekcjach uczniów trenuje pierwszy zespół. Zawodnicy mogą oglądać najlepszych i czuć się częścią tego dużego projektu, jakim jest Miedź Legnica. Mając za bieżnią cel, do którego dążą.


Sponsorzy

Sponsor Główny:
https://votum-sa.pl/
Sponsor Strategiczny:
https://portal.legnica.eu/
Sponsor Techniczny:
https://www.saller-polska.com/
Sponsor Oficjalny:
https://www.efortuna.pl/