50 na 50: Miedź znów pokonuje Górnika

07.12.2021, 20:30
W 1992 roku Miedź spotkała się z Górnikiem Zabrze w finale Pucharu Polski. Na najwyższym poziomie rozgrywkowym obie ekipy zmierzyły się w sezonie 2018/2019. Z utytułowanym rywalem legniczanie zwyciężyli tylko na jego boisku.

Spotkanie w Zabrzu odbyło się 9 grudnia 2018 roku. Kolejkę wcześniej zielono-niebiesko-czerwoni przełamali niekorzystną passę, wygrywając 2:0 z Wisłą Kraków, a dwa gole zdobył Henrik Ojamaa. Górnik rozbił na wyjeździe 4:0 Wisłę Płock. Spotkanie zapowiadało się niezwykle ciekawie. Tym bardziej, że oba zespoły sąsiadowały ze sobą w tabeli z identycznym – szesnastopunktowym dorobkiem. Co ciekawe, na tamten moment czternastokrotni mistrzowie Polski mieli w dorobku tylko jedno domowe zwycięstwo. Miedź do momentu wyjazdu do Zabrza, miała na koncie jedną wygraną na obcym terenie.

Na trybunach zasiadło blisko dwanaście tysięcy widzów. Stawka spotkania nie zdeprymowała jednak legniczan. Niespodziewanie w początkowej fazie spotkania to gospodarze oddali prowadzenie gry podopiecznym trenera Dominika Nowaka. Po upływie kwadransa gospodarze przejęli jednak inicjatywę. Jesus Jimenez sprytnie zagrał w pole karne do Igora Angulo. Hiszpański napastnik nie sięgnął piłki. Chwilę później Jimenez zdecydował się sprawdzić dyspozycję Antona Kanibołockiego, oddając potężny strzał sprzed szesnastki. Ukraiński golkiper przeniósł piłkę nad poprzeczką.

W 23 minucie Petteri Forsell uderzył z kilkunastu metrów, lecz Tomasz Loska nie miał większych problemów ze schwytaniem lecącej w środek bramki futbolówki. W 35 minucie strzał Angulo z lewej strony pola karnego obronił bramkarz przyjezdnych. Minutę później znów przypomniał o sobie Fin. Najlepszy strzelec Miedzi w ekstraklasowym sezonie huknął z rzutu wolnego, piłka najpierw odbiła się od słupka, następnie od pleców Tomasza Loski i wpadła do siatki.

Dwie minuty później Fabian Piasecki spróbował zza pola karnego, ale posłał futbolówkę nad bramką. Jeszcze przed upływem pierwszej połowy uderzał Henrik Ojamaa, ale golkiper zabrzan wybił piłkę za linię końcową. Po zmianie stron Górnik zaczął mocnym akcentem. Jimenez z szesnastu metrów strzelił tuż nad spojeniem słupka z poprzeczką. Następnie do głosu doszli legniczanie. Sześć minut po starcie drugiej połowy w podbramkowym zamieszaniu futbolówka odbiła się od ręki Michała Koja. Sędzia Krzysztof Jakubik wskazał na jedenasty metr, a pewnym wykonawcą rzutu karnego okazał się Forsell.

W 57 minucie niecelnie z dystansu próbował Szymon Żurkowski. Za moment z powodu urazu boisko opuścił Fabian Piasecki, a jego miejsce zajął Mateusz Szczepaniak. W 61 minucie Miedź podwyższyła. Ojamaa oddał mocny strzał z linii pola karnego z lewej strony, a bramkarz Górnika nawet nie drgnął. W 76 minucie po dośrodkowaniu z prawej strony estońskiego pomocnika Paweł Zieliński główkował w słupek.

Z kolei w końcowych fragmentach legniczanie być może poczuli się nieco zbyt pewni, bowiem przydarzył im się fatalny błąd, który w konsekwencji kosztował utratę bramki. Ojamaa niefortunnie podawał do Kanibołockiego. Piłkę w polu karnym przejął Angulo, minął bramkarza i zdobył honorowe trafienie dla gospodarzy. Obie drużyny zakończyły więc sezon zasadniczy z remisowym bilansem bezpośrednich spotkań, bowiem w pierwszym meczu nad Kaczawą 3:1 wygrał Górnik.

Górnik Zabrze - Miedź Legnica 1:3 (0:1)

Bramki: Igor Angulo (90’) – Tomasz Loska (36’), Petteri Forsell (53’-k.), Henrik Ojamaa (61’)

Żółte kartki: Michał Koj (52’), Rafał Wolsztyński (72’) – Adrian Purzycki (56’), Paweł Zieliński (90+2’)

Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce)

Asystenci: Marcin Borkowski, Tomasz Niemirowski

Widzów: 11 978

Górnik: Tomasz Loska – Adam Wolniewicz, Dani Suarez, Paweł Bochniewicz, Michał Koj – Kamil Zapolnik (76’ Marcin Urynowicz), Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski, Jesus Jimenez (65’ Daniel Smuga) - Łukasz Wolsztyński (46’ Rafał Wolsztyński), Igor Angulo

Miedź: Anton Kanibołocki – Grzegorz Bartczak, Kornel Osyra, Aleksandr Miljković – Paweł Zieliński, BorjaFernandez (90’ Łukasz Garguła), Adrian Purzycki, JuanCamara (86’ Artur Pikk) – Henrik Ojamaa, Petteri Forsell, Fabian Piasecki (59’ Mateusz Szczepaniak)