Aktualności

Klub

Dominik Nowak: - Będą grali najlepsi

08.09.2019, 16:00
Szkoleniowiec zielono-niebiesko-czerwonych podsumowuje początkową fazę sezonu 2019/2020 w Fortuna 1 Lidze. Dominik Nowak mówi o zmianach w zespole, roli młodzieżowców i odpowiedzialności doświadczonych graczy.

Po siedmiu kolejkach Miedź znajduje się na drugim miejscu w tabeli. Jak trener ocenia początek sezonu?

DOMINIK NOWAK: - Wiedzieliśmy, że będzie to trudny okres, bo nastąpiły spore zmiany w zespole. Taka transformacja zawsze potrzebuje cierpliwości i ciężkiej pracy. Zawodnicy musieli się ze sobą zgrać i lepiej poznać. Przeszliśmy ten pierwszy etap. Oczywiście mogło być lepiej, ale mogło być też gorzej. Dzisiaj jesteśmy w zadowalającym punkcie wyjścia przed dalszą częścią rozgrywek.

W drużynie zaszło sporo zmian. Została też odmłodzona.

- Musieliśmy bardzo szybko działać, aby pozyskać odpowiednich zawodników, gwarantujących realizację naszego celu. Jest on jasny, chcemy wrócić do Ekstraklasy. Zespół został odmłodzony, nie wszystkie transfery doszły też do skutku. Potrzebowaliśmy czasu oraz rozsądku w doborze zawodników. Tym bardziej, że odejść było wiele i miały miejsce nawet już w trakcie sezonu.

Ważną kwestią w każdym zespole jest znalezienie na boisku miejsca dla młodzieżowca.

- Na grę młodzieżowca mamy jeden pomysł – będą grali najlepsi. Nie wykluczam, że będzie i tak, że w składzie znajdzie się 2-3 młodzieżowców. Oczywiście, jeśli będą prezentowali wyższy poziom sportowy niż pozostali piłkarze na danej pozycji. Każdy z nich rywalizuje. Mamy wymóg jednego młodzieżowca na boisku. Ostatnio szansę otrzymał Patryk Makuch, który dąży do tego, żaby dostawać szanse gry w kolejnych spotkaniach. Ale jak będzie, to zobaczymy. Maciej Śliwa i Aboubacar Conde również są w coraz lepszej dyspozycji, więc bardzo mocno na nich liczymy.

W pewnym momencie wydawało się, że mocno do wyjściowego składu puka Maciek Śliwa i być może Miedź rzeczywiście zagra dwoma młodzieżowcami w jedenastce. Widzi trener szansę, by pogodzić walkę o najwyższe cele z walką o czołówkę w klasyfikacji Pro Junior System?

- Mamy swój główny cel i tak jak powiedziałem, będą grali najlepsi. Uważam, że w piłce nikomu nie należy dawać czegokolwiek za darmo. Dlatego dla mnie przepis o obowiązku wystawiania w składzie młodzieżowca nie jest dobrym przepisem. W karierze trenerskiej miałem takie kluby, w których grało bardzo dużo młodych zawodników, choć nie było takich wymogów. Oczywiście bardzo się cieszę, gdy młody chłopak się rozwija, a tak jest w przypadku Maćka, Patryka i pozostałych, których mamy w zespole. Mocno na nich liczę i myślę, że może nastąpić taki moment, gdy grało będzie dwóch czy trzech z nich.

W początkowej fazie sezonu ciężar gry często biorą na siebie doświadczeni Marquitos i Henrik Ojamaa, którzy zostali w drużynie z poprzedniego składu. Nie załamali rąk i wzięli na siebie poprowadzenie przebudowanej drużyny. To pozytywny sygnał z ich strony.

- Cieszę się, że tacy zawodnicy jak Heniu czy Marcos mimo spadku chcieli zostać w zespole, żeby przyczynić się do powrotu do Ekstraklasy. Pokazali, że czują się odpowiedzialni za ten zespół. To jest bardzo duży plus. 


Sponsorzy

Sponsor Główny:
https://votum-sa.pl/
Sponsor Techniczny:
https://www.no10.pl/
Sponsor Strategiczny:
https://portal.legnica.eu/
Sponsor Oficjalny:
https://www.efortuna.pl/