Historia: Lechia Gdańsk - Miedź

02.12.2023, 12:00
Początki ligowych potyczek Miedzi z Lechią Gdańsk sięgają końcówki lat osiemdziesiątych. W następnym dziesięcioleciu oba kluby spotykały się dość regularnie na drugim poziomie rozgrywkowym. W ostatnich pięciu latach w dwóch sezonach rywalizowały ze sobą natomiast w piłkarskiej elicie.

Podczas ostatniego pobytu w najwyższej klasie rozgrywkowej Miedź właśnie z biało-zielonymi odniosła swoje pierwsze w sezonie zwycięstwo. W ramach siódmej serii gier gdańszczanie pojawili się nad Kaczawą. Mecz znakomicie ułożył się dla legniczan. Już w 5 minucie po wyrzucie z autu Carlosa Julio Martineza przedłużoną przez Ilkaya Durmusa piłkę wolejem do siatki skierował Santiago Naveda Lara, zdobywając swojego debiutanckiego gola w barwach Miedzi.

Następnie oba zespoły poszły na wymianę ciosów, a kibice oglądali ciekawe widowisko. Wszystko popsuła 31 minuta, gdy po analizie VAR Naveda otrzymał czerwoną kartkę. Meksykanin wybijał piłkę i siłą rozpędu po chwili trafił w rywala. Arbiter Wojciech Myć uznał to zagranie za nieprzepisowe. W 34 minucie po mocnym strzale zespół uratował Paweł Lenarcik.

Piorunujący był również początek drugiej połowy. Tuż po wznowieniu gry odnotowaliśmy kolejne debiutanckie trafienie dla Miedzi, gdy Luciano Narsingh podwyższył prowadzenie zielono-niebiesko-czerwonych. Odpowiedź gdańszczan była jednak błyskawiczna. Ilkay Durmus z prawego narożnika pola karnego posłał piłkę przed bramkę. Tam był Maciej Gajos, który strzałem głową zdobył gola kontaktowego.

W 61 minucie futbolówkę sprzed linii bramkowej wybił Levent Gülen. Lechia zwietrzyła szansę grając w przewadze, a Miedź próbowała się odgryzać. W 69 minucie zablokowany został strzał Huberta Matyni. Oba sztaby szkoleniowe wykorzystały limity zmian. Szczególnie Miedź potrzebowała więcej sił, grając - licząc z doliczonym czasem - ponad godzinę w osłabieniu. Napór biało-zielonych nie ustawał, ale legniczanie mądrze ustawiali się w defensywie. Z kolei w 83 minucie główkował Kamil Zapolnik, ale Dusan Kuciak był na posterunku. W 89 minucie znów znakomicie interweniował Lenarcik. Tak Miedź odniosła pierwsze zwycięstwo w minionym sezonie w elicie.

bramki - 23:24

Początek niedzielnego meczu na Polsat Plus Arenie Gdańsk o godz. 12:40. Wynik podawany będzie na naszym klubowym Twitterze. Pojedynek transmitowany będzie w Polsacie Sport, na platformie Polsat Box Go (wykup pakietu - https://bit.ly/PolsatBoxGoF1L) oraz w modelu PPV poprzez centra meczowe STATSCORE (wykup transmisji w PPV - https://bit.ly/MiedzPPV).