Aktualności

Klub

Tak świętują piłkarze Miedzi

25.12.2021, 15:25
Szatnia drużyny Miedzi jest iście międzynarodowa, a jak wiemy co kraj, to obyczaj. Jak zatem Święta Bożego Narodzenia spędzają nasi gracze z różnych części świata?

- Święta spędzamy z całą rodziną, w Wigilię jemy wspólnie kolację. Po niej do domów nie przychodzi święty Mikołaj, tylko El Olentzero. To mężczyzna z Kraju Basków, który roznosi prezenty po domach. 25 grudnia jemy wspólny obiad. Jeśli chodzi o tradycyjne dania, to zależą one od rejonu Hiszpanii. W Kraju Basków są to głównie owoce morza – mówi Jon Aurtenetxe.
 
Na leżącej na Morzu Karaibskim hiszpańskojęzycznej Dominikanie również wręcza się prezenty - które inaczej niż w naszym kraju – otwiera się w samo Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia.
 
- Zbieramy się całą rodziną i jemy wspólną kolację z bardzo dużą ilością jedzenia. Jeśli chodzi o tradycyjne dania, to mogę wymieć zupę w dominikańskim stylu z kurczaka, jest też bardzo dużo ryżu oraz banany warzywne. Dajemy sobie też prezenty, które otwieramy 25 grudnia – zauważa Carlos Julio Martinez Riva
 
Z kolei w Brazylii święta nie różnią się mocno od tego, co znamy w Polsce. - Główna tradycja to wspólny wieczorny posiłek. Poza tym, całymi rodzinami idziemy do kościoła. Wieczorem odwiedza nas „Papai Noel”, czyli osoba, który wręcza wszystkim prezenty. Przede wszystkim spędzamy te dni razem – zaznacza Werick Caetano de Oliveira.
 
Podobne zwyczaje jak w naszym kraju panują też w Szwajcarii. - Święta są podobne jak w Polsce. 24 grudnia spotykamy się z rodziną na wspólnym posiłku. Wręczamy sobie prezenty, a w Boże Narodzenie wspólnie idziemy do kościoła. W Szwajcarii najpopularniejszą świąteczną potrawą są tosty z łososiem oraz tosty z foie gras – podkreśla Maxime Dominguez.
 
- Spotykamy się w gronie rodzinnym na wspólny posiłek. Gotujemy razem, ale nie przygotowujemy tradycyjnych potraw. Wszystko smakuje dobrze, gdy jesteśmy ze sobą. Niektórzy po wspólnym posiłku idą do kościoła. Przygotowujemy sobie drobne prezenty, które wręczamy 25 grudnia – tak opisuje zwyczaje w swoim kraju Holender Ruben Hoogenhout.
 
Pewnie wielu Polaków za kulturowo nam bliskie uważa państwa bałkańskie. Według panującego tam prawosławnego obrządku, Boże Narodzenie świętuje się jednak wtedy, gdy w kościele rzymskokatolickim obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana popularnie Świętem Trzech Króli. - W Czarnogórze spotykamy się wszyscy razem w naszych domach i jemy uroczysty posiłek. Następnie idziemy przed cerkiew, gdzie rozpala się wielki ogień, w którym palimy specjalne drzewko – mówi Nemanja Mijusković.
 

Sponsorzy

Sponsor Główny:
https://votum-fh.pl/
Sponsor Strategiczny:
https://portal.legnica.eu/
Sponsor Techniczny:
https://www.adidas.pl/pilka_nozna
Sponsor Sprzętowy:
https://www.no10.pl/