50 na 50: Baraż o ligowy byt

08.06.2021, 09:30
Większość spotkań barażowych z udziałem Miedzi wiązała się z walką legniczan o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Był jednak i taki sezon, w którym legniczanie po zakończeniu sezonu zasadniczego, w dwumeczu rywalizowali o zachowanie ligowego bytu.

W myśl ówczesnego regulaminu, w sezonie 2008/2009 z II ligi spadały cztery zespoły, a kolejne cztery rywalizowały w barażu o utrzymanie z wicemistrzami III ligi. W osiemnastozespołowej stawce Miedź zajęła trzynastą pozycję, co oznaczało dalszą walkę o pozostanie na trzecim poziomie rozgrywkowym. W dwumeczu legniczanie mierzyli się z Błękitnymi Stargard. Pierwsze spotkanie odbyło się 17 czerwca 2009 roku o godz. 17 nad Iną. Faworytem spotkania byli legniczanie, jednak tego typu pojedynki rządzą się swoimi prawami.

Starcie na Pomorzu ułożyło się dla podopiecznych trenera Janusza Kudyby znakomicie. Już w 7 minucie prowadzenie przyjezdnym dał Marcin Garuch. Filigranowy pomocnik przechwycił futbolówkę w okolicach szesnastki i strzałem z narożnika pola karnego pokonał Marcina Kaczmarczyka. Legniczanie poszli za ciosem. Swoich szans szukali strzelający niecelnie Garuch i Łukasz Zagdański. Miedź starała się kontrolować przebieg spotkania, a gospodarze bezskutecznie próbowali odpowiedzieć na trafienie dolnośląskiego zespołu.

Stargardzianie szukali swoich szans ze stałych fragmentów, jak w 22 minucie, gdy zakotłowało się pod bramką gości. Dwanaście minut później z rzutu wolnego z 25 metrów mocno uderzył Łukasz Woźniak, lecz Aleksandr Dżuldinow nie dał się zaskoczyć. Przed przerwą z dystansu uderzył Bartłomiej Zdunek, ale golkiper Miedzi był na posterunku. Zespół trenera Kudyby tuż przed upływem 45 minuty też zagroził bramce rywali. Paweł Ochota podał do Zagdańskiego, ale napastnik w sytuacji sam na sam przegrał rywalizację z bramkarzem Błękitnych.

Trzy minuty po wznowieniu gry po dośrodkowaniu Michała Żółtowskiego groźnie główkował Zagdański. Obrońcy gospodarzy zdołali jednak wybić piłkę z linii bramkowej. Niewykorzystana sytuacja zemściła się błyskawicznie. Zespół z Pomorza wyprowadził kontratak. Błąd popełnił Wojciech Smarduch, co bezwzględnie wykorzystali rywale. Grający trener gospodarzy Robert Gajda, strzałem głową na gola zamienił dogranie Woźniaka. Dwie minuty później nieznacznie obok słupka główkował Tomasz Królak.

Strata gola i chwilowa dekoncentracja nie podłamała jednak zespołu znad Kaczawy. W 56 minucie strzałem z jedenastu metrów na ponowne prowadzenie wyprowadził legniczan Zagdański. Pięć minut później swoją drużynę udaną interwencją w sytuacji sam na sam uratował Dżuldinow. Za chwilę ekipa Miedzi znów mogła wybuchnąć radością. Patryk Musiałowski celną główką wykorzystał dogranie Garucha. Miedź mogła jeszcze podwyższyć. W 76 minucie z dystansu nieznacznie pomylił się Kłak. Z kolei tuż przed końcem meczu dwie okazje miał Żółtowski. Najpierw po dośrodkowaniu Garucha główkował w bramkarza, a w ostatniej minucie z około 30 metrów trafił w słupek. Miedź pewnie zwyciężyła, a kwestia utrzymania wydawała się być przesądzona.

Rewanż (20 czerwca o godz. 17) zgromadził na Stadionie im. Orła Białego w Legnicy 3 000 widzów. Kibice przybyli na obiekt w Parku Miejskim, by wspólnie z drużyną świętować pozostanie na trzecim poziomie rozgrywkowym. Sympatycy Miedzi się nie zawiedli, a do tego mieli okazję obejrzeć niezwykle emocjonujące zawody, obfitujące w bramki. Legniczanie mogli rozpocząć spotkanie niemal identycznie jak w Stargardzie, jednak strzał Ochoty w 7 minucie zatrzymał się na poprzeczce.

Niespodziewanie prowadzenie w meczu objęli goście. W 19 minucie na listę strzelców wpisał się Bartłomiej Zdunek. Dziesięć minut później wyrównał Ochota, który wykorzystał dośrodkowanie Żółtowskiego z lewej strony. Trzy minuty przed przerwą prowadzenie Miedzi dał Vojislav Bakrač. Czarnogórski defensor trafił do siatki rywali po dograniu Żółtowskiego z rzutu rożnego. Po przerwie legniczanie poszli za ciosem. W 52 minucie dośrodkowanie Żółtowskiego z kornera tym razem na gola strzałem głową zamienił Zagdański. Było już praktycznie przesądzone, że Miedź pozostanie w II lidze na kolejny sezon.

W 71 minucie Łukasz Woźniak trafił w słupek. Niedługo później rezerwowy Paweł Łodyga po podaniu Ochoty podwyższył wynik na 4:1. W końcówce w szeregi legniczan wkradło się rozluźnienie i goście zdołali zmniejszyć rozmiary porażki po golach Zdunka i Gajdy. Najważniejszą wiadomością było jednak to, że drużyna znad Kaczawy zachowała ligowy byt!

Jak odległa była to epoka w dziejach piłkarskiej Miedzi świadczy choćby fakt, że rywalizacja toczyła się wówczas w dwóch grupach II ligi, poziom niżej istniało zaś osiem grup. Obecnie w jednej z czterech grup III ligi rywalizują rezerwy Miedzi. Awans na zaplecze elity z II ligi zachodniej uzyskały MKS Kluczbork i Pogoń Szczecin, a w barażu o awans udział wzięła Gawin/Ślęza Wrocław. Pierwsze barażowe spotkanie z udziałem Miedzi odbyło się w Stargardzie Szczecińskim. Od ponad pięciu lat pomorskie miasto ponownie nosi nazwę Stargard. W 2011 roku w Miedź zainwestował Andrzej Dadełło, a legnicki Klub uczynił ogromny, jakościowy krok do przodu.

Błękitni Stargard – Miedź Legnica 1:3 (0:1)

Bramki: Robert Gajda (49’) - Marcin Garuch (7’), Łukasz Zagdański (56’), Patryk Musiałowski (62’)

Żółte kartki: Tomasz Królak (57’) – Adam Kłak (24’)

Widzów: 1 200

Błękitni: Marcin Kaczmarczyk - Jakub Procyk, Marek Lewandowski, Tomasz Pustelnik, Tomasz Królak - Konrad Jankowski (63’ Piotr Głąb), Mateusz Jureczko (75’ Kamil Jarząbek), Bartłomiej Zdunek, Daniel Karasiak - Łukasz Woźniak, Robert Gajda

Miedź: Aleksandr Dżuldinow - Wojciech Smarduch (52’ Patryk Musiałowski), Vojislav Bakrač, Krzysztof Kotlarski, Michał Żółtowski - Jarosław Mikutel, Adam Kłak, Marcin Garuch (87’ Jewhen Kowalczuk), Mateusz Gawlik - Łukasz Zagdański, Paweł Ochota (71’ Paweł Łodyga)

Miedź Legnica – Błękitni Stargard 4:3 (2:1)

Bramki: Paweł Ochota (29’), Vojislav Bakrač (42’), Łukasz Zagdański (52’), Paweł Łodyga (73’) - Bartłomiej Zdunek (19’, 84’), Robert Gajda (87’)

Sędziował: Tomasz Radkiewicz (Łódź)

Widzów: 3 000

Miedź: Aleksandr Dżuldinow - Michał Żółtowski, Vojislav Bakrač (74’ Paweł Woźniak), Krzysztof Kotlarski, Jarosław Mikutel - Patryk Musiałowski (68’ Paweł Łodyga), Mateusz Gawlik, Łukasz Zagdański, Marcin Garuch (67’ Piotr Czuryło) - Paweł Ochota, Michał Ilków-Gołąb

Błękitni: Robert Klimaszewski - Jakub Procyk, Marek Lewandowski (73’ Konrad Jankowski), Daniel Karasiak, Kacper Gibas - Piotr Głąb, Paweł Duda, Mateusz Jureczko (65’ Kamil Jarząbek), Bartłomiej Zdunek - Łukasz Woźniak (72’ Sebastian Inczewski), Robert Gajda