W drodze po puchar: Dopełnili formalności

10.06.2022, 08:00
Domowe spotkanie, rozpoczynające półfinałowe zmagania Pucharu Polski w 1992 roku ze Stilonem Gorzów Wielkopolski zakończyło się zdecydowaną wygraną Miedzi 3:0. Na rewanż legniczanie jechali więc ze spora zaliczką.

Nie mający nic do stracenia gospodarze w pierwszych minutach ruszyli do przodu. Do ofensywnych akcji włączali się boczni obrońcy Zdzisław Dudziec i Jarosław Jagodziński, a z przodu straszył Zenon Burzawa. W 7 minucie napastnik, będący największą gwiazdą zespołu z Gorzowa Wielkopolskiego, po rzucie rożnym posłał piłkę głową w boczną siatkę. Z kolei w 18 minucie otrzymał na piątym metrze podanie od Roberta Kowalewskiego, lecz główkował nieznacznie nad poprzeczką. Za moment mocne uderzenie oddał Dudziec.

Legniczanie przetrzymali początkowy napór piłkarzy Stilonu i zadali cios, który praktycznie definitywnie przesądził kwestię awansu do wielkiego finału. Krzysztof Wojtkowski dośrodkował z prawej strony, a niepilnowany Jarosław Gierejkiewicz strzałem głową umieścił futbolówkę w siatce. Gorzowianie dążyli do choćby honorowego trafienia w rywalizacji z zespołem trenera Jerzego Fiutowskiego. W 25 minucie Dariusz Płaczkiewicz wybił za linię końcową piłkę po strzale Burzawy. Napastnik niebiesko-białych dopiął swego w 33 minucie. Mariusz Osiecki sprzed pola karnego zagrał do Burzawy, a ten nie zmarnował dogodnej sytuacji, doprowadzając do wyrównania.

W 35 minucie późniejszy król strzelców piłkarskiej elity nie sięgnął piłki w zamieszaniu podbramkowym. Niedługo później nad bramką uderzył z osiemnastu metrów Dudziec, a jeszcze przed przerwą piłka po strzale przewrotką Burzawy poszybowała nad poprzeczką. Po zmianie stron impet gospodarzy osłabł. W 69 minucie obok słupka uderzył Wojciech Górski. Siedem minut później ten sam piłkarz dośrodkował do Marcina Cilińskiego, który jednak w ostatniej chwili został zablokowany.

Później jeszcze obok słupka po dośrodkowaniu Dudźca z prawej strony główkował Jacek Krysiński. Z kolei po drugiej stronie boiska z osiemnastu metrów strzelał Gierejkiewicz, ale golkiper odbił futbolówkę za linię końcową. Przed końcem meczu Piotr Janczylik trafił jeszcze w poprzeczkę. Więcej podopieczni trenera Mieczysława Broniszewskiego już nie zdziałali i to Miedź mogła świętować awans!

Na zdjęciu z prawej stoi Jarosław Gierejkiewicz, zdobywca bramki dla Miedzi w Gorzowie Wielkopolskim. Z lewej Bogdan Pisz, poniżej Daniel Dyluś. Fot. archiwum Daniela Dylusia.

Stilon Gorzów Wielkopolski – Miedź Legnica 1:1 (1:1)

Bramki: Zenon Burzawa (33’) – Jarosław Gierejkiewicz (23’)

Sędziował: Przesmycki (Łódź)

Widzów: 1500

Stilon: Jarosław Stróżyński – Zdzisław Dudziec, Jacek Krysiński, Józef Ludniewski, Arkadiusz Dragon, Jarosław Jagodziński – Robert Kowalewski, Piotr Janczylik, Mariusz Kowalczyk, Zenon Burzawa, Mariusz Osiecki (71’ Sebastian Żłobiński)

Miedź: Dariusz Płaczkiewicz – Grzegorz Kochanek, Cezary Michalski, Krzysztof Wojtkowski, Andrzej Cymbała – Wojciech Górski (88’ Tadeusz Gajdzis), Jarosław Gierejkiewicz, Marcin Ciliński, Piotr Przerywacz – Dariusz Baziuk (85’ Artur Wójcik), Daniel Dyluś